Ugrás a tartalomra

Pčelari se bore sa grinjama u košnicama

2024.03.07
16:17
2024.03.07
16:45
Forrás
Pannon RTV
Cena meda na pijacama i dalje je nepromenjena, dok je pala cena meda u veleprodaji.

Pčelari se sada bore i sa pojavom grinja, jer je mnogo pčelinjih porodica uginulo tokom zime – žale se odgajivači.

Počeli su radovi u pčelinjaku. Sa početkom marta započeo je i prolećni pregled košnica. Ovo je vreme kada pčelari mogu da procene kako su pčele izdržale zimu. S obzirom da ova zima nije bila hladna, ni pčele nisu mogle u potpunom miru da zimuju. U mnogim pčelinjacima probleme prave grinje i brojne životinje su uginule u ovom periodu. Eržebet Danji, pčelarka iz Horgoša kaže: „Mnogi se žale da su loše izašli iz zime, imaju gubitke, moraju da računaju na uginuće pčela. I mi moramo da zatvorimo nekoliko košnica, ali to će se tek pokazati u narednom periodu, koliki će biti roj pčela u sezoni, sa kojim možemo da računamo.“

Mikloš Kordovan, medar gotovo svakodnevno prodaje med na pijaci. Kaže i kod njega je došlo do uginuća, ali je broj uginulih životinja minimalan. „Ono što je preživelo, to je preživelo, što nije, nije. Imamo i problema sa grinjama, ali ja sam imao veoma malo gubitka, ali ponekom je ceo kontejner ispražnjen, napustili su košnice.“

Pogođeni pčelari kažu da osim gubitka veliku brigu im donosi i cena meda. Ponude ima, ali je kupaca sve manje. Medari kažu da je na tržištu sve više meda iz inostranstva. U njihovom slučaju nije upitan samo kvalitet, već i cena, jer su na tržištu mnogo jeftiniji. Nažalost, situacija nije bolja ni ako žele da prodaju na veliko. U ovom trenutku med na veliko se kupuje po 1,8 evra, dok su zimus za njega davali 1,6 evra.

„Sramotna je i smešna cena u odnosu na to koliko košta da se dođe do meda. Jer, jedna je stvar, što ga ne pravi medar, već pčele, ali one veoma mnogo rade na tome. Tako da, čim med dođe u bure, prolazi kroz više faza, i nekako bi više trebalo to da se ceni, rezultat vrednog rada“ kaže Eržebet Danji.

Na pijaci je trenutno najjeftiniji cvetni med, koji košta 700 dinara, bagremov med je 1.300 dinara za kilogram. Ukoliko bi medar želeo da bagremov med prodaje na veliko, dobija maksimalno četiri evra po kilogramu.

pčelari
pčelarstvo

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.